LEAGUE FORMAT

Promotion and relegation
(winter leagues)

Country Promoted Relegated
Albania KS Korabi Peshkopi FC Bylis Ballshi
  KS Luftëtari Gjirokastër KF Tërbuni Pukë
.    
Andorra CE Jenlai FC Encamp (won play-off) 
  CE Carroi (lost play-off) Penya Encarnada de Andorra
.    
Armenia no promotion no relegation
.    
Austria SKN St. Pölten SV Grödig
.    
Azerbaijan MOİK Bakı Xǝzǝr Lǝnkǝran FK
.    
Belgium KAS Eupen Oud-Heverlee Leuven
.    
Bosnia-Herzegovina # 1 Prva Liga FBiH FK Borac Banja Luka
  # 1 Prva Liga RS FK Slavija Sarajevo
    NK Travnik
    FK Drina Zvornik
    FK Rudar Prijedor
  league reduced to 12 teams RSD Velež Mostar
.    
Bulgaria FK Dunav Ruse FK Montana (play-off)
  OFK Pomorie (play-off) PFC Liteks Lovech
.    
Croatia HNK Cibalia Vinkovci NK 1961 Istra Pula (play-off) 
  HNK Šibenik (play-off)  NK Zagreb
.    
Cyprus APK Karmiotissa Pafos FC
  AE Zakakiou Enosis Neon Paralimni
  Anagennisi Deryneias AO Ayia Napa
.    
Czech Republic FC Hradec Králové SK Sigma Olomouc
  # 2 FC Baník Ostrava
.    
Denmark Lyngby BK Hobro IK
  Silkeborg IF  
  AC Horsens league extended to 14 teams
.    
England Burnley FC Newcastle United FC
  Middlesbrough FC Norwich City FC
  Hull City AFC (play-off) Aston Villa FC
  Sheffield Wednesday FC (play-off)   
  Brighton & Hove Albion AFC (lost play-off)  
  Derby County FC (lost play-off)   
.    
France Dijon FCO Stade de Reims
  AS Nancy-Lorraine Gazélec FC Aiaccio
  FC Metz ES Troyes AC
.    
Georgia FC Liakhvi Tskhinvali FC Zugdidi (play-off)
  FC WIT Georgia Tbilisi FC Merani Martvili
  FK Kolkheti Khobi (play-off) FC Sapownela Terjola
.    
Germany SC Freiburg SG Eintracht Frankfurt (play-off)
  RB Leipzig VfB Stuttgart
  1. FC Nürnberg (play-off)  Hannoverscher SV 96
.    
Gibraltar # 1 FC Britannia XI (play-off)
  # 2 play-off : Europa Point FC, Mons Calpe SC Angels FC
.    
Greece AOK PAE Kerkyra PAE Panthrakikos Komotini
  AEL Larisa 1964 AEL Kallonis
.    
Hungary Gyirmót FC Győr Puskás FLA
  # 2 Békéscsaba 1912 Előre
.    
Israel FC Ashdod Hapoel Ironi Acre FC
  Hapoel Ashkelon FC Maccabi Netanya FC
.    
Italy FC Crotone Carpi FC 1909
  Cagliari Calcio Frosinone Calcio
  Trapani Calcio (play-off)  Hellas Verona FC
  Pescara Calcio (play-off)  
  FC Bari 1908 (play-off)  
  AC Cesena (play-off)  
  AC Spezia (play-off)   
  Novara Calcio (play-off)  
.    
Luxembourg UN'97 Käerjéng FC Wiltz 71 (play-off) 
  Union Titus Pétange FC Etzella Ettelbruck
  FC Jeunesse Canach (play-off) CS Grevenmacher
.    
Macedonia FK Pobeda Prilep FK Turnovo (play-off)
  FK Makedonija GP Skopje FK Mladost Čarev Dvor
  FK Pelister Bitola (play-off) FK Metalurg Skopje
.    
Malta Gżira FC United St. Andrews FC (won play-off)
  Hamrun Spartans FC Naxxar Lions FC
  Senglea AFC (lost play-off) Qormi FC
.    
Moldovia FC Spicul Chişcăreni FC Academia Chişinău
  CS Molodova-03 Ungheni FC Saxan Gagauz Yeri
.    
Montenegro FK Jedinstvo Bijelo Polje # 10 play-off : OFK Petrovac, FK Iskra Danilovgrad, FK Mornar Bar
  # 2 play-off # 11 play-off
  # 3 play-off : FK Cetinje, FK Bratstvo Cijevna # 12
.    
Netherlands Sparta Rotterdam Willem II Tilburg (won play-off)
  Go Ahead Eagles (won play-off) De Graafschap (lost play-off)
  NAC Breda (lost play-off)  SC Cambuur Leeuwarden
  VVV Venlo (lost play-off) FC Twente '65 (no license)
  FC Eindhoven (lost play-off)  
  Almere City FC (lost play-off)   
  MVV Maastricht (lost play-off)  
  FC Volendam (lost play-off)  
  FC Emmen (lost play-off)  
.    
North Ireland Ards FC Ballinamallard United FC (play-off)
  Institute FC (play-off) Warrenpoint Town FC
.    
Poland MZKS Arka Gdynia KS Górnik Zabrze
  ZKS Wisła Płock TS Podbeskidzie Bielsko-Biala
.    
Portugal GD de Chaves CF Uniăo da Madeira
  CD Feirense A Académica Coimbra
.    
Romania FC Rapid Bucureşti # 12 play-off
  # 1 serie II ACS Poli Timişoara
  AFC Dunârea 2005 Câlâraşi (play-off) FC Petrolul Ploieşti
  # 2 serie II play-off  
.    
Russia FK Gazovik Orenburg FK Anzhi Makhachkala (play-off)
  PFK Arsenal Tula FK Kuban' Krasnodar (play-off)
  FK Tom' Tomsk (play-off) FK Dynamo Moskva
  FK Volgar Astrakhan (play-off)  FK Mordoviya Saransk
.    
Scotland Rangers FC Kilmarnock FC (won play-off)
  Falkirk FC (lost play-off) Dundee United FC
  Hibernian FC Edinburgh (lost play-off)    
  Raith Rovers FC (lost play-off)   
.    
Serbia FK Napredak Kruševac FK Novi Pazar (play-off)
  FK Bačka Palanka OFK Beograd
  # 3 play-off FK Jagodina
.    
Slovakia # 1 # 12
.    
Slovenia NK Radomlje NK Zavrč (play-of)f
  NK Aluminij Kidričevo (play-off) NK Krka Novo Mesto
.    
Spain # 1 Rayo Vallecano de Madrid
  # 2 Getafe CF
  # 3 play-off Levante UD
  # 4 play-off  
  # 5 play-off  
  # 6 play-off  
.    
Switzerland Lausanne-Sport # 10
.    
Turkey Adanaspor K Sivasspor
  Kardemir DÇ Karabükspor Eskişehirspor K
  Alanya Spor K (play-off)  Mersin İdman Yurdu SK
  Adana Demirspor K  (play-off)  
  Balıkesirspor K (play-off)   
  Elazığspor K (play-off)   
.    
Ukraine FK Zirka Kirovograd FK Metalist Kharkiv (no license)
    FK Volyn' Luts'k (no license)
    FK Goverla Uzhgorod (no license)
    FK Metalurh Zaporizhzhya
.    
Wales Cefn Druids AFC Haverfordwest County AFC
  AU Cardiff Met Caerdydd Port Talbot Town FC (no license)
.