|
|
Promoted |
|
Relegated |
|
Albania |
|
|
|
AF Elbasani |
|
# 8 play-off : KF Erzeni Shijak |
|
|
FK Bylis Ballshi |
|
# 9 |
|
|
# 3 play-off |
|
FK Kukësi |
|
|
# 4 play-off : Flamurtari FC Vlorë |
|
|
|
|
# 5 play-off |
|
|
|
|
# 6 play-off : KF Vora, FK Apolonia Fier, KS Korabi Peshkopi |
|
|
|
Andorra |
|
|
|
FS La Massana |
|
# 9 play-off |
|
|
# 2 play-off |
|
# 10 |
|
Armenia |
|
|
|
# 1 |
|
# 9 play-off |
|
|
# 2 play-off : Gandzasar FC |
|
# 10 |
|
Austria |
|
|
|
# 1 |
|
# 12 |
|
Azerbaijan |
|
|
|
# 1 |
|
# 10 |
|
Belgium |
|
|
|
K Beerschot VA |
|
# 14 play-off : RWD Molenbeek, KV Kortrijk, KAS Eupen |
|
|
FCV Dender EH |
|
# 15 |
|
|
KMSK Deinze (play-off) |
|
# 16 |
|
|
Lommel SK (play-off) |
|
|
|
|
SV Zulte-Waregem (play-off) |
|
|
|
|
K Patro Eisden MM (play-off) |
|
|
|
Bosnia - Herzegovina |
|
|
|
# 1 FBiH |
|
# 11 |
|
|
# 1 RS |
|
# 12 |
|
Bulgaria |
|
|
|
# 1 |
|
# 14 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 15 |
|
|
# 3 play-off : FK Spartak Varna |
|
SFK Etar Veliko Tarnov |
|
Croatia |
|
|
|
# 1 |
|
NK Rude Zagreb |
|
Cyprus |
|
|
|
ALS Omonoia 29is Maiou |
|
# 12 |
|
|
Omonoia Aradippou |
|
AS Othellos Athainou |
|
|
Enosis Neon Paralimni |
|
AE Zakakiou |
|
Czech Republic |
|
|
|
# 1 |
|
# 14 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 15 |
|
|
# 3 play-off |
|
# 16 |
|
Denmark |
|
|
|
# 1 |
|
# 11 |
|
|
# 2 |
|
# 12 |
|
England |
|
|
|
Leicester City FC |
|
# 18 |
|
|
# 2 |
|
# 19 |
|
|
# 3 play-off : Ipswich Town FC, Leeds United FC |
|
Sheffield United FC |
|
|
Southampton FC (play-off) |
|
|
|
|
# 5 play-off |
|
|
|
|
# 6 play-off |
|
|
|
France |
|
|
|
# 1 |
|
# 16 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 17 |
|
|
# 3 play-off |
|
# 18 |
|
|
# 4 play-off |
|
|
|
|
# 5 play-off : AJ Auxerre, AS Saint-Étienne |
|
|
|
Germany |
|
|
|
# 1 |
|
# 16 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 17 |
|
|
# 3 play-off : FC St. Pauli Hamburg |
|
SV Darmstadt 1898 |
|
Greece |
|
|
|
PAE Levadeiakos |
|
AE Kifisia |
|
|
# 1 South |
|
PAS Giannina |
|
Hungary |
|
|
|
# 1 |
|
# 11 |
|
|
# 2 |
|
Mezőkövesd Zsóry SE |
|
Israel |
|
|
|
# 1 |
|
# 13 |
|
|
# 2 |
|
# 14 |
|
Italy |
|
|
|
# 1 |
|
# 18 |
|
|
# 2 |
|
# 19 |
|
|
# 3 play-off : Parma Calcio |
|
US Salernitana 1919 |
|
|
# 4 play-off : Como 1907, Venezia FC |
|
|
|
|
# 5 play-off |
|
|
|
|
# 6 play-off : US Cremonese, US Catanzaro |
|
|
|
|
# 7 play-off |
|
|
|
|
# 8 play-off |
|
|
|
Kosovo |
|
|
|
# 1A |
|
# 8 play-off |
|
|
# 1B |
|
# 9 |
|
|
# 2A play-off |
|
KF Liria Prizren |
|
|
# 2B play-off |
|
|
|
Luxembourg |
|
|
|
Sporting-Club Bettembourg |
|
# 13 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 14 play-off |
|
|
# 3 play-off |
|
# 15 |
|
|
# 4 play-off |
|
# 16 |
|
Malta |
|
|
|
Melita FC |
|
# 11 |
|
|
Żabbar St. Patrick FC |
|
Valletta FC |
|
|
|
|
Sirens FC |
|
|
League reduced to 12 teams |
|
Gudja United FC |
|
Moldova |
|
|
|
Liga 1A # 1 play-off |
|
# 7 play-off |
|
|
Liga 1A # 2 play-off |
|
# 8 play-off |
|
|
Liga 1B # 1 play-off |
|
|
|
|
Liga 1B # 2 play-off |
|
|
|
Montenegro |
|
|
|
FK Otrant Ulcinj |
|
# 8 play-off : FK Rudar Pljevlja |
|
|
# 2 play-off : FK Bokelj Kotor |
|
# 9 play-off |
|
|
# 3 play-off |
|
# 10 |
|
Netherlands |
|
|
|
# 1 |
|
# 16 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 17 |
|
|
# 3 play-off : Willem II Tilburg |
|
SBV Vitesse |
|
|
# 4 play-off : Roda JC Kerkrade, FC Groningen |
|
|
|
|
# 5 play-off : FC Dordrecht |
|
|
|
|
# 6 play-off : De Graafschap |
|
|
|
|
# 7 play-off : ADO Den Haag |
|
|
|
|
winner periode 4 |
|
|
|
North Macedonia |
|
|
|
# 1 |
|
# 10 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 11 |
|
|
# 3 play-off : FK Besa Dobërdoll, FK Pelister Bitola |
|
# 12 |
|
Northern Ireland |
|
|
|
Portadown FC |
|
Ballymena United FC (play-off) |
|
|
Institute FC (play-off) |
|
Newry City AFC |
|
Poland |
|
|
|
# 1 |
|
# 16 |
|
|
# 2 |
|
# 17 |
|
|
# 3 play-off |
|
# 18 |
|
|
# 4 play-off |
|
|
|
|
# 5 play-off : KS Lechia Gdańsk |
|
|
|
|
# 6 play-off |
|
|
|
Portugal |
|
|
|
# 1 |
|
# 16 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 17 |
|
|
# 3 play-off |
|
# 18 |
|
Romania |
|
|
|
# 1 |
|
# 13 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 14 play-off |
|
|
# 3 play-off : AFC Unirea Slobozia |
|
# 15 |
|
|
# 4 play-off |
|
# 16 |
|
Russia |
|
|
|
# 1 |
|
# 13 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 14 play-off |
|
|
# 3 play-off |
|
# 15 |
|
|
# 4 play-off |
|
# 16 |
|
Scotland |
|
|
|
Dundee United FC |
|
# 11 play-off |
|
|
Raith Rovers FC (play-off) |
|
# 12 |
|
|
# 3 play-off |
|
|
|
|
# 4 play-off : Partick Thistle FC, Airdieonians FC |
|
|
|
Serbia |
|
|
|
# 1 |
|
# 13 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 14 play-off : FK Radnik Surdulica |
|
|
# 3 play-off |
|
# 15 |
|
|
# 4 play-off |
|
# 16 |
|
Slovakia |
|
|
|
# 1 |
|
# 11 play-off |
|
|
# 2 play-off |
|
FC ViOn Zlaté Moravce |
|
Slovenia |
|
|
|
# 1 |
|
# 9 play-off |
|
|
# 2 play-off |
|
# 10 |
|
Spain |
|
|
|
# 1 |
|
# 18 |
|
|
# 2 |
|
# 19 |
|
|
# 3 play-off |
|
UD Almería |
|
|
# 4 play-off |
|
|
|
|
# 5 play-off |
|
|
|
|
# 6 play-off |
|
|
|
Switzerland |
|
|
|
# 1 |
|
# 11 play-off : FC Stade Lausanne Ouchy |
|
|
# 2 play-off |
|
# 12 |
|
Turkey |
|
|
|
Eyüpspor K |
|
# 17 |
|
|
Göztepe SK İzmir |
|
# 18 |
|
|
# 3 play-off |
|
# 19 |
|
|
# 4 play-off |
|
İstanbulspor AS |
|
|
# 5 play-off |
|
|
|
|
# 6 play-off : Sakaryaspor KD |
|
|
|
|
# 7 play-off : Çorum FK, Kocaelispor Izmit |
|
League reduced to 19 teams |
|
Ukraïne |
|
|
|
FK Karpaty L'viv |
|
# 13 play-off |
|
|
# 2 |
|
# 14 play-off |
|
|
# 3 play-off : FK Ingulets' Petrove |
|
# 15 |
|
|
# 4 play-off |
|
# 16 |
|
Wales |
|
|
|
Fflint Town United FC |
|
CPD Bae Colwyn |
|
|
Briton Ferry Llansawel AFC |
|
Pontypridd United AFC |